
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.07 mm |
| Thickness | 0.97 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 400 kHz |
| Min Input Voltage | 2.97 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 7.2 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Supply Voltage | 2.97 V |
| Max Output Current | 2 A |
| Quiescent Current | 2.7 mA |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Topology | Boost, Flyback |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Input Voltage | 12 V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| RoHS | Compliant |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Packaging | Reel |
Stock: 1711
Distributors
pcbx
Unit Price$0.79718
Ext.Price$0.79718
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.79718 | $0.79718 |
| 10 | $0.63168 | $6.31680 |
| 25 | $0.55219 | $13.80475 |
| 50 | $0.48270 | $24.13500 |
| 100 | $0.42195 | $42.19500 |
| 300 | $0.39583 | $118.74900 |
| 500 | $0.37132 | $185.66000 |
| 1000 | $0.34678 | $346.78000 |
